Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας  Π. Ε. Ροδόπης "Ορφέας", με τον επιστημονικό υπεύθυνο ψυχίατρο-ψυχαναλυτή Dr. Γκάρο Εσαγιάν, και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης σάς προσκαλούν σε συνάντηση με θέμα «Σχολικό πλαίσιο και πολιτική εμβολιασμού: συγκλίσεις και αποκλίσεις στην εποχή του covid-19». Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 03 Νοεμβρίου 2021 στις 18.00-20.00 στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής (Τσανάκλειο). Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή με ένα απλό μήνυμα ως τις 30 Οκτωβρίου 2021 στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

docΠρόσκληση185.5 KB

Στο πλαίσιο πλαίσιο οργάνωσης των εξετάσεων απόκτησης Πιστοποιητικού Επάρκειας Γνώσεων για Πολιτογράφηση, καλούνται οι εκπαιδευτικοί Π.Ε. και Δ.Ε., όπως περιγράφεται αναλυτικά στην συνημμένη πρόσκληση, να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στις εν λόγω εξετάσεις είτε ως αξιολογητές-βαθμολογητές ή/και ως επιτηρητές. Η υποβολή αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος θα γίνει μέσω του συνδέσμου https://exetaseis-ithageneia.ypes.gr/axiologites/ από την Πέμπτη 14-10-2021 έως την Παρασκευή 22-10-2021.

pdfΠρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος142.46 KB

Σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου του Υ.ΠΑΙ.Θ., είναι γεγονός η έμπρακτη αναβάθμιση του θεσμού της μαθητείας των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. με συγκεκριμένα 35% αύξηση των θέσεων έναντι του 2020 και 25% αύξηση της αμοιβής των μαθητευομένων. Επισυνάπτεται το αναλυτικό Δελτίο τύπου το οποίο είναι διαθέσιμο και στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.

pdfΔελτίο Τύπου157.7 KB

Παρακαλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι/νες που υπέβαλλαν αίτηση για τη θέση του ιεροδιδασκάλου/της ιεροδιδασκάλισσας, να λάβουν γνώση του συνημμένου αρχείου για το χρόνο διεξαγωγής της συνέντευξης τους. Κατά την προσέλευσή τους στο χώρο της συνέντευξης, στα γραφεία της Περειφερειακής Εκπαίδευσης, θα πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα, να φοράνε μάσκα και γάντια. Οι συνεντεύξεις θα διεξαχθούν αποκλειστικά το Σάββατο, στις 04/09/2021.

docΠρόγραμμα_συνεντεύξεων_υποψηφίων_Μουφτειας_Κομοτηνης_0.doc115 KB